Які виплати за поранення: розміри допомоги залежно від тяжкості травми

Поранення, отримане під час бойових дій, є надзвичайно серйозним випробуванням для будь-якого військового та його родини. Щоб поранені захисники могли швидше одужати та повернутися до нормального життя, наша держава забезпечує їм належний медичний догляд, реабілітацію та соціальну підтримку, зокрема й фінансову допомогу. Але чи залежить сума компенсації від того, наскільки тяжкою була травма? У цій статті ми розглянемо, які виплати за поранення передбачені законом, та як саме класифікація травм впливає на розмір компенсації.
🤝 Кожен військовий заслуговує на підтримку! Ми допоможемо вам відстояти права у разі порушень, оформити компенсації/пільги та розв'язати будь-які юридичні питання. Залишити заявку
Чому розмір виплати залежить від ступеня поранення?
Розмір виплат військовослужбовцям за поранення безпосередньо залежить від ступеня тяжкості отриманих травм. Цей ступінь визначається згідно з Класифікатором розподілу травм за ступенем тяжкості, затвердженим наказом МОЗ України № 370 від 04.07.2007 року.
Класифікатор передбачає два ступені тяжкості травм:
- Тяжкі — черепно-мозкові травми, травми хребта, складні переломи, ушкодження внутрішніх органів та ін.
- Легкі — ушкодження, які не призводять до значного порушення функцій організму та не мають серйозних ускладнень.
Ступінь тяжкості поранення визначається військово-лікарською комісією (ВЛК). Саме висновок ВЛК є підставою для оформлення виплат та інших соціальних пільг.
У деяких джерелах згадуються 3 ступені поранення — легкий, середній та тяжкий, але така класифікація не стосується військової медицини. Згідно з Наказом МОЗ № 370 від 04.07.2007 р., усі травми поділяються лише на 2 групи — тяжкі та легкі. Поняття «середня тяжкість» походить з іншого документа — Наказу МОЗ № 6 від 17.01.1995 р., який застосовується у судово-медичній експертизі, зокрема під час оцінювання умисних тілесних ушкоджень, і не стосується класифікації бойових поранень.
Які виплати за поранення існують?
Для військовослужбовців, які зазнали поранення під час бойових дій, передбачено кілька видів виплат:
- Щомісячне грошове забезпечення — нараховується за останньою перед пораненням посадою.
- Додаткова винагорода (так звані «бойові») — щомісячна виплата у розмірі 100 000 грн, яка здійснюється протягом усього періоду лікування в стаціонарі або перебування у відпустці для лікування (якщо відповідний висновок ухвалила ВЛК).
- Одноразова виплата за поранення — виплачується, якщо травма призвела до інвалідності або втрати працездатності. У 2025 році розмір виплат під час встановлення інвалідності становить:
- для I групи — 400 прожиткових мінімумів, або 1 211 200 грн,
- для II групи — 300 прожиткових мінімумів, або 908 400 грн,
- для III групи — 250 прожиткових мінімумів, або 757 000 грн.
Якщо поранення призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, розмір виплати розраховується згідно зі встановленим відсотком втрати працездатності. Під час розрахунку за 100% береться 70 прожиткових мінімумів, або 211 960 грн.
Далі розглянемо, скільки платять за поранення ЗСУ в кожному конкретному випадку залежно від того, наскільки серйозну травму отримав військовослужбовець. Це допоможе зрозуміти, на яку допомогу можна розраховувати при легких і тяжких травмах.
Легке поранення
Легкі поранення — це ушкодження, що спричинюють розлади здоров’я, які не вимагають тривалого лікування або госпіталізації та можуть призводити до тимчасової втрати працездатності (до 60 днів).
До легких поранень належать:
- поверхневі поранення м’яких тканин (рук, ніг, тулуба) без ушкодження великих судин або нервів;
- осколкові ураження без глибокого проникнення;
- невеликі опіки першого або другого ступеня;
- легкі струси головного мозку без тривалих наслідків тощо.
У разі легких поранень виплачується додаткова винагорода в розмірі 100 000 грн, але лише під час перебування на стаціонарному лікуванні в госпіталі або лікарні. Розраховується розмір виплати пропорційно кількості днів лікування. Наприклад, за 20 днів у лікарні сума виплат становитиме приблизно 65 000 грн. Також при легких пораненнях продовжує виплачуватися щомісячне грошове забезпечення. Легкі травми не передбачають встановлення інвалідності чи втрату працездатності, тому одноразова виплата за поранення у таких випадках не надається.
📌 Приклад. Під час виконання бойового завдання боєць отримав невелике осколкове поранення передпліччя без пошкодження артерій і нервів. Йому надали медичну допомогу в медпункті підрозділу, наклали кілька швів. Після 2 днів спостереження боєць повернувся до служби, відпустка для лікування при цьому не оформлювалася. За ці 2 дні військовослужбовцю було нараховано грошове забезпечення згідно з його посадовим окладом, на додаткову винагороду та одноразову грошову допомогу він права не має.
Тяжке поранення
Тяжкі поранення — це ушкодження, які загрожують життю або призводять до інвалідності або часткової втрати працездатності. Такі травми вимагають госпіталізації, складного лікування та тривалої реабілітації.
До тяжких поранень належать:
- вогнепальні поранення грудної клітки з пошкодженням серця чи легень;
- мінно-вибухові травми з ампутацією кінцівок;
- проникаючі черепно-мозкові травми;
- поранення живота з пошкодженням внутрішніх органів (печінка, кишечник та ін.);
- глибокі опіки великої площі тіла;
- тяжкі форми контузії та ін.
Військовослужбовці, які отримали важкі бойові поранення, мають право на всі види виплат: додаткову винагороду в розмірі 100 000 грн, яка виплачується за кожен місяць перебування на стаціонарному лікуванні в лікарні чи госпіталі або у відпустці для лікування, одноразову грошову допомогу в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності, а також щомісячне грошове забезпечення за останньою посадою.
📌 Приклад. Під час штурму боєць потрапив під мінометний обстріл. Один з уламків пробив бронежилет і пошкодив ребра та легені. Пораненого евакуювали та прооперували, після чого він протягом місяця перебував у шпиталі. Внаслідок отриманого поранення військовослужбовець отримав II групу інвалідності. За місяць перебування на стаціонарному лікуванні йому було виплачено 100 000 грн «бойових» і щомісячне грошове забезпечення в повному обсязі, а внаслідок встановлення інвалідності призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 300 прожиткових мінімумів, тобто 908 400 грн.
Що робити, якщо ступінь поранення визначено неправильно?
На жаль, трапляються такі ситуації, коли військовослужбовець отримав тяжке поранення, лікувався у стаціонарі понад 60 днів, мав серйозні ускладнення, але висновок ВЛК вказує, що поранення є легким. Через це він втрачає право на додаткову винагороду (100 000 грн на місяць).
У таких випадках потрібно діяти так:
- Подайте заяву про повторний розгляд ВЛК. У заяві вкажіть, що не згодні з визначеним ступенем поранення та вимагаєте перегляду висновку ВЛК. До заяви додайте копії всіх медичних документів — виписки з госпіталю, висновки лікарів, результати діагностики (КТ, МРТ, рентген тощо), історію хвороби та підтвердження тривалості стаціонарного лікування (понад 60 днів — це чіткий критерій тяжкого поранення згідно з Наказом МОЗ № 370).
- Якщо вам відмовили в перегляді або залишили все без змін, зверніться до Центральної військово-лікарської комісії (ЦВЛК) Міноборони із заявою/скаргою про встановлення дійсного ступеня тяжкості поранення.
- Якщо звернення до ЦВЛК не дало результатів, напишіть звернення до Міноборони України. Також можна подати скаргу до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, особливо якщо поранення має очевидні ознаки тяжкого, а ВЛК ігнорує наявні факти.
- Якщо дії через адміністративні шляхи нічого не дали, зверніться до юриста, який зможе добитися оскарження висновку ВЛК через суд.
⚖️ ВЛК занижує ступінь поранення? Оскаржимо в суді. Подача позову, супровід, рішення на вашу користь. Отримати допомогу юриста
Як не втратити належні виплати за поранення?
Виплати військовим за поранення безпосередньо залежать від ступеня тяжкості травми, встановленого ВЛК. Ось кілька практичних порад, які допоможуть отримати всі належні виплати:
- Зберігайте усі медичні документи — первинну медичну картку (форму №001/о), довідку про обставини поранення (видається командуванням), направлення на лікування та довідки з госпіталю тощо.
- Під час лікування підтримуйте зв’язок із командиром. Навіть якщо ви лікуєтесь у шпиталі, обов’язково повідомляйте про стан свого здоров’я та надсилайте копії довідок.
- Записуйте все, що стосується поранення, — дату та місце травми, імена свідків, обставини та ін. Це може стати вирішальним моментом у разі виникнення суперечок з ВЛК.
Пам’ятайте: гроші не повернуть здоров’я, але вони допоможуть отримати належне лікування, реабілітацію та забезпечити собі нормальне життя, і ви маєте повне право на цю підтримку!
Ні, мільйон гривень не виплачують автоматично при кожному пораненні, це можливо лише в разі встановлення інвалідності I групи. Компенсація за поранення ЗСУ в цьому випадку становить 400 прожиткових мінімумів, або 1 211 200 грн (на 2025 рік).
Тяжкість поранення визначається на підставі Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості, затвердженого Наказом МОЗ № 370 від 04.07.2007 р. Згідно з цим документом, поранення вважається тяжким, якщо:
- лікування триває понад 60 днів;
- отримані ушкодження призвели до порушення життєво важливих функцій (дихання, кровообіг, мозкова діяльність тощо);
- травма спричинила інвалідність та втрату працездатності.
Проблеми з наданням виплат за поранення можуть виникнути, якщо у висновку ВЛК буде неправильно вказано характер травми — легкий замість тяжкого.

Про нашого експерта
Максим Колошкін
COO | Адвокат
Адвокат і громадський діяч, який поєднує юридичну практику з активною соціальною діяльністю. Як операційний директор Advokat Market, він відповідає за стратегічне управління та розвиток платформи.
Детальніше про автора