Як перевірити диплом про освіту в Україні: покрокова інструкція

У наш час, коли підроблені документи зустрічаються досить часто, питання «Як перевірити диплом про освіту?» стає особливо актуальним. Чи справжній диплом у кандидата на посаду? Чи дійсно він здобув освіту, зазначену в резюме? Подібні сумніви можуть виникати не лише у роботодавців, а й підприємців, які хочуть перевірити нових ділових партнерів, або у співробітників закладів освіти, які працюють у приймальній комісії та займаються обробкою заяв абітурієнтів.
У цій статті я розповім, як можна швидко перевірити документ про освіту в Україні, які онлайн-сервіси слід для цього використовувати та яке покарання загрожує за використання фальшивого диплома.
Навіщо потрібна перевірка документів про освіту: типові ситуації
Перевірка документів про освіту може знадобитися у таких ситуаціях:
- Працевлаштування. Роботодавець хоче переконатися, що кандидат має освіту, зазначену ним у резюме. Особливо це актуально для посад, які потребують специфічних знань (наприклад, лікар, юрист чи інженер).
- Вступ до закордонного вищого навчального закладу. Автентичність українських документів про освіту є обов’язковою умовою для зарахування до іноземних ВНЗ.
- Подача документів для нострифікації (визнання диплома за кордоном). Щоб український диплом визнали в іншій країні, обов’язково перевіряється його справжність.
- Подання на підвищення кваліфікації чи науковий ступінь. Перед зарахуванням на курси підвищення кваліфікації, а також в аспірантуру чи докторантуру навчальні заклади можуть перевіряти автентичність наданого диплома.
- Ліцензування професійної діяльності. Під час оформлення ліцензії на певну діяльність (наприклад, лікарську практику чи викладацьку роботу) обов’язково перевіряються документи про освіту.
- Підозра у фальсифікації. Якщо виникають сумніви щодо достовірності диплома через наявність помилок, невідповідностей тощо, перевірка допоможе з’ясувати істину.
- Втрачено оригінал диплома. Якщо людина загубила диплом, перевірка в офіційному реєстрі дає змогу відновити дані або отримати дублікат втраченого документа.
Важко перевірити диплом, бо його просто… немає? Таке трапляється частіше, ніж здається. Документ можна відновити офіційно — не треба нічого «переоформлювати заново». Допомога у відновленні диплома про освіту
Де можна перевірити диплом: огляд сервісів
Перевірити диплом за номером та іншими реквізитами в Україні можна за допомогою кількох сервісів, кожен із яких має свої особливості. Деякі з них дають змогу миттєво знайти інформацію у режимі онлайн, а інші вимагають реєстрації або офіційного запиту.
Основні способи перевірки документів про освіту в Україні:
Назва сервісу / джерела |
Види документів |
Доступна інформація |
Обмеження |
Реєстрація / оплата |
ЄДЕБО (Єдина державна електронна база з питань освіти) |
Документи про вищу, професійну (професійно-технічну) та загальну середню освіту |
ПІБ власника документа, тип, серія, номер та дата його видачі, назва навчального закладу |
Не показується інформація щодо дипломів, виданих раніше 2000 р., та документів випускників військових закладів вищої освіти |
Без реєстрації, безплатно |
ІВС «Освіта» |
Атестати та свідоцтва про базову освіту |
Тип, серія, номер та дата видачі документа, назва навчального закладу
|
Немає можливості перевіряти дипломи про вищу освіту |
Потрібна реєстрація |
YouControl |
Документи про вищу та професійно-технічну освіту, атестат або свідоцтво про закінчення середньої школи
|
Найменування, реєстраційний номер і дата видачі документа, ПІБ власника документа, найменування закладу освіти, рік його закінчення, спеціальність і професійна кваліфікація |
Аналогічно обмеженням ЄДЕБО |
Потрібна реєстрація, передбачені платні тарифи |
Запит до МОН України |
Усі типи освітніх документів |
Офіційна відповідь (довідка) про легітимність і чинність документа |
Потрібна згода власника диплома або вагомі правові підстави |
Безплатно, потрібно надіслати запит на отримання публічної інформації та вказати особисті дані заявника |
Запит до навчального закладу |
Усі документи, що були видані цим закладом |
Офіційне підтвердження факту навчання та видачі диплома |
Потрібна згода власника диплома або вагомі правові підстави |
Безплатно, потрібно надіслати запит на отримання публічної інформації та вказати особисті дані заявника |
Як перевірити диплом: покрокові інструкції
Нижче наведено покрокові інструкції, з яких ви дізнаєтесь, як знайти диплом про освіту за прізвищем та перевірити документ за допомогою різних сервісів.
Перевірка через ЄДЕБО
- Перейдіть за посиланням info.edbo.gov.ua.
- Виберіть тип документа — диплом бакалавра, магістра тощо.
- Введіть дані для пошуку — прізвище, ім’я та по батькові власника документа, серію та номер диплома, назву закладу освіти, рік видачі документа.
- Натисніть «Пошук».
- Перегляньте результат. Якщо диплом внесено до державної бази, на екрані з’явиться повна інформація: ПІБ власника, назва закладу освіти, рік завершення навчання, серія, номер та дата видачі.
Часто виникає питання, до якого року можна перевірити диплом? До ЄДЕБО внесено дипломи, видані не раніше 2000 року, тож при пошуку обов’язково враховуйте цей момент.
Відеоінструкція для перевірки достовірності документів про освіту через ЄДЕБО:
Перевірка через YouControl
- Перейдіть за посиланням youcontrol.com.ua та зареєструйтеся на порталі YouControl.
- Відкрийте модуль «Фізичні особи» та введіть ПІБ власника документа.
- Активуйте функцію «Окрема перевірка диплома».
- Вкажіть усі необхідні дані — вид документа про освіту, тип диплома, серію та номер документа.
- Натисніть «Перевірити особу».
- Отримайте результат. Якщо під час введення інформації ви припустилися помилки або в реєстрі відсутні відомості про диплом, який вас цікавить, на екрані з’явиться повідомлення «Збігів не знайдено».
Майте на увазі, що знайти диплом за прізвищем можна тільки в разі точного заповнення реквізитів документа.
Відеоінструкція для перевірки достовірності документів про освіту через YouControl:
Перевірка через ІВС «Освіта»
- Перейдіть за посиланням osvita.net та зареєструйтеся на платформі ІВС «Освіта».
- Перейдіть на сторінку перевірки достовірності документів про освіту.
Скриншот головної сторінки сайту «Освіта» — стрілка вказує, де знайти розділ для перевірки документів. - Заповніть усі поля пошукової форми — серія, номер і категорія документа, ПІБ його власника.
- Натисніть «Перевірити».
- Отримайте результат перевірки.
Не забувайте, що через ІВС «Освіта» можна перевірити лише атестат або свідоцтво про базову освіту, перевірити диплом про вищу освіту тут не вийде.
Перевірка документів про освіту через запит до МОН
- Перейдіть за посиланням mon.gov.ua.
- Заповніть усі поля форми запиту на отримання публічної інформації — ПІБ, поштова адреса заявника, контактний телефон, електронна пошта, документ, що запитується, та виберіть спосіб отримання відповіді — звичайною чи електронною поштою або телефоном.
- Натисніть «Надіслати».
- Отримайте результат перевірки.
Також подати запит до Міністерства освіти і науки України можна на поштову адресу: пр. Берестейський, 10, м. Київ, Україна, 01135, електронну адресу: [email protected], факсом: (044) 236-10-49 або телефоном: (044) 481-47-94.
Що робити, якщо не вдалося знайти диплом у реєстрі та коли потрібна допомога юриста?
Якщо перевірити диплом онлайн та знайти його в офіційних реєстрах не вдалося, це не завжди означає, що він фальшивий чи недійсний. Ось, що можна зробити в такій ситуації:
- Перевірити правильність введених даних. Іноді диплом не виходить знайти через помилки у ПІБ, номері диплома чи даті видачі.
- Звернутися безпосередньо до закладу освіти. Якщо потрібний навчальний заклад ще існує, надішліть до нього офіційний запит із проханням підтвердити факт навчання та видачі диплома. Якщо ж його вже ліквідовано, дізнайтеся, куди передано архів.
У разі виникнення ускладнень варто звернутися за допомогою до кваліфікованого юриста, який:
- допоможе правильно скласти та подати запити до МОН, ЗВО, Державного архіву тощо;
- забезпечить нотаріальне засвідчення документів;
- проконтролює процедуру апостилювання (підтвердження справжності документа для використання за кордоном);
- представлятиме ваші інтереси в суді у разі виникнення конфлікту з роботодавцем, державними органами тощо.
Розв’язувати проблему необхідно лише у правовому полі. В жодному разі не замовляйте «новий» диплом у сумнівних фірмах, адже такі дії розцінюються як фальсифікація документів.
Вирішуйте юридичні питання онлайн разом з Advokat Market. Консультації, документи, підтримка. Все, що вам потрібно, у зручному форматі на будь-якому пристрої. Залишити заявку
Що загрожує за фейковий диплом?
Використання підробленого диплома — це серйозне правопорушення, що може мати серйозні наслідки. Особа, що виявила підробку, може звернутися до поліції або повідомити інші компетентні органи. Згідно зі ст. 358 Кримінального кодексу України, за використання завідомо підробленого документа передбачено штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (у 2025 році — до 850 грн) або обмеження волі на строк до 2 років.
Розглянемо реальні життєві приклади та наслідки використання фальшивого диплома.
📌 Історія 1. У 2023 році на комунальному підприємстві в Києві було виявлено, що один зі співробітників обіймав керівну посаду, використовуючи підроблений диплом магістра. Під час кадрової перевірки з’ясувалося, що такого документа в реєстрах ЄДЕБО немає. У результаті, працівника звільнили з посади та порушили проти нього кримінальне провадження, а суд виніс рішення призначити умовне покарання з випробувальним терміном.
📌 Історія 2. У Львові абітурієнт подав документи до магістратури на підставі підробленого диплома бакалавра, який «замовив» в інтернеті. Під час спроби перевірити диплом за номером було виявлено, що в офіційних реєстрах він відсутній. Наслідки: вступ до навчального закладу був анульований, а проти абітурієнта порушено кримінальне провадження. Суд зобов’язав порушника сплатити штраф у розмірі 850 грн і заборонив йому брати участь у державних конкурсах протягом 2 років.
Висновки
У сучасному світі підробка документів, на жаль, є досить поширеним явищем, тому перевірка диплома — це не просто формальність, а необхідність.
Тож як перевірити диплом про освіту? Для цього потрібно:
- Вибрати найзручніший для вас онлайн-ресурс — ЄДЕБО, ІВС «Освіта» або YouControl.
- Ввести необхідні дані — ПІБ, номер диплома, дата видачі, тип документа.
- У разі відсутності диплома в офіційних реєстрах, звернутися безпосередньо до ЗВО або Державного архіву чи зробити офіційний запит до МОН.
Не купуйте диплом «з гарантією внесення до реєстру» у сумнівних компаній — так ви отримаєте фейковий документ, а використання завідомо підробленого документа в Україні передбачає кримінальну відповідальність. У разі виникнення будь-яких ускладнень не варто сподіватися, що все вирішиться саме собою, краще звернутися за допомогою до досвідченого юриста.
Для перевірки диплома, виданого до 2000 року, потрібно звернутися до освітнього закладу, що його видав, або зробити запит до Міністерства освіти і науки України.
Зазвичай це неможливо. ПІБ у цьому випадку є ідентифікатором, який захищає від помилок і дає змогу отримати найточніші результати перевірки.
Під час перевірки диплома через офіційні сервіси (ЄДЕБО, ІВС «Освіта» тощо) роботодавці бачать лише факт видачі документа, його номер, освітню кваліфікацію та назву навчального закладу, де ви навчались. Роботодавець може побачити ваші оцінки, тільки якщо ви особисто надаєте додаток до диплома.
Якщо диплом був виданий після 2000 р., дані про нього можна знайти в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО). Якщо ж диплом був виданий раніше, потрібно звертатися до Міністерства освіти і науки України.
ЄДЕБО містить інформацію лише про дипломи, видані в Україні українськими закладами освіти. Навіть якщо ви є громадянином України, але отримали диплом за кордоном, у базі його не буде.
Перевіряти диплом іншої людини без її згоди мають право роботодавці під час прийому на роботу чи проведення планових кадрових перевірок, поліція, прокуратура та суд — якщо виникає підозра у підробленні документів, освітні установи — в разі прийому документів для вступу.
Цифровий диплом, який можна отримати у застосунку «Дія» або через запит до державного підприємства «Інфоресурс», містить унікальний QR-код, тому має статус офіційного документа.
Дані про дипломи, видані з 2000 року, доступні в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО). Якщо диплом був виданий раніше — перевірити його через онлайн-сервіси не вийде. У такому разі слід надіслати офіційний запит до Міністерства освіти і науки України або звернутися до архіву навчального закладу, який його видав.
Серія та номер зазначаються на самому документі про освіту — зазвичай у верхній або нижній частині титульного аркуша. Якщо у вас є лише копія диплома або електронна версія, ці реквізити також будуть наявні. У цифрових дипломах (наприклад, у застосунку «Дія») серія та номер вказуються поруч із QR-кодом. Якщо документ втрачено — дізнатися реквізити можна через офіційний запит до навчального закладу або до МОН.

Про нашого експерта
Христина Мартинюк
Контент-менеджер у сфері права та соціального захисту
Спеціалізується на створенні достовірних та якісних матеріалів у юридичній тематиці. Має понад 5 років досвіду у написанні аналітичних статей, новин, інтерв’ю та консультаційних матеріалів.
Детальніше про автора