Що потрібно для розлучення: покроковий чекліст, який вас виручить
Розірвання шлюбу — це непросте рішення, за яким завжди стоять емоції, роздуми та життєві обставини. Але після того, як воно прийняте, постає цілком практичне питання: з чого почати, які документи потрібні для розлучення і як правильно подати на розірвання шлюбу, щоб не заплутатись у бюрократії?
Щоб пройти цей етап впевнено й без зайвого стресу, ми підготували для вас покроковий гід. У ньому — чіткий план дій, список документів, відповіді на поширені запитання та типові помилки, яких краще уникнути.
З чого почати? Покроковий план розірвання шлюбу
Процедура розлучення — це не просто заява до держоргану. Це процес, який має кілька етапів: від вибору способу розірвання шлюбу до отримання рішення суду або свідоцтва про розлучення з РАЦСу. Щоб допомогти вам не загубитися серед юридичних нюансів, ми підготували 5 кроків, які потрібно пройти кожному.
🔽 Ознайомтесь з інфографікою нижче, а потім переходьте до першого кроку.

1. Оберіть правильний спосіб розірвання шлюбу
Перший крок — визначити, як саме ви можете оформити розлучення. Це залежить від того, чи є спільні неповнолітні діти та чи обоє з подружжя згодні розірвати шлюб.
- Через орган РАЦС (без суду). Підходить, якщо обидва з подружжя згодні на розлучення та не мають спільних неповнолітніх дітей.
- Через суд за спільною згодою — якщо чоловік і дружина згодні розлучитися та мають спільних неповнолітніх дітей.
- Через суд в односторонньому порядку — один із подружжя не згоден на розлучення, ухиляється від процесу, зник безвісти, є недієздатним тощо.
Розглянемо приклади реальних ситуацій розлучення.
📌Приклад 1. Ірина та Олександр прожили у шлюбі 3 роки, дітей у подружжя немає. Обоє вирішили розлучитись і не мають жодних претензій одне до одного. Це найпростіший випадок. Вони можуть подати заяву до РАЦСу та отримати свідоцтво про розлучення через 1 місяць.
📌Приклад 2. Олена та Дмитро мають 8-річну доньку. Вони розлучаються мирно, без конфліктів. Їм потрібно подати спільну заяву до районного суду за місцем проживання.
📌Приклад 3. Андрій хоче розлучитися з дружиною, яка вже давно не виходить на зв’язок, а місце її перебування невідоме. У цій ситуації подається позов до суду про розірвання шлюбу в односторонньому порядку.
Після того, як ви визначили спосіб розірвання шлюбу, наступний крок — підготувати пакет документів, необхідних для вашого випадку.
2. Зібрати документи на розлучення
До базового (універсального) пакета документів, який знадобиться у будь-якому випадку, входять:
- заява на розірвання шлюбу;
- свідоцтво про шлюб;
- паспорти та РНОКПП чоловіка і дружини;
- свідоцтво про народження спільних дітей (за наявності);
- квитанція про сплату держмита або судового збору.
Вибір потрібного шаблону заяви на розірвання шлюбу залежить від життєвих обставин подружжя:
- За обопільною згодою, спільних неповнолітніх дітей немає — спільна заява до РАЦСу (ст. 106 СКУ).
- Один із подружжя визнаний недієздатним або безвісно відсутнім — одноосібна заява до РАЦСу (ст. 107 СКУ).
- Є обопільна згода та спільні неповнолітні діти — спільна заява до суду (ст. 109 СКУ).
- Відсутня згода одного з подружжя, є суперечки, з ким проживатимуть діти тощо — позовна заява до суду (ст. 110 СКУ).
Часто виникає питання, які документи потрібні для розлучення у нестандартних життєвих ситуаціях. Ось перелік додаткових документів, які можуть знадобитися в тих чи інших обставинах.
Ситуація |
Додаткові документи |
Неповнолітні діти |
|
Спільне майно |
|
Відсутність згоди на розлучення |
|
Партнер відсутній і не виходить на зв'язок |
|
Розлучення з ув’язненим |
|
Вагітність дружини |
|
Домашнє насильство |
|
Один із подружжя — іноземець |
|
Втрачені документи (паспорт, свідоцтво про шлюб) |
|
Психічне захворювання / недієздатність одного з подружжя |
|
Один із подружжя — військовослужбовець |
|
Розірвання шлюбу за кордоном або через консульство |
|
Розлучення без зайвих клопотів — документи готуються онлайн, юристи консультують дистанційно. Швидке оформлення
3. Сплатити державні збори
При розірванні шлюбу в Україні необхідно сплатити такі державні збори:
- Державне мито — під час подання заяви про розірвання шлюбу до органів РАЦС (якщо обидва з подружжя згодні на розлучення та не мають неповнолітніх дітей). У 2025 році розмір державного мита становить 8,50 грн (0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян) з кожного з подружжя.
- Судовий збір — під час подання позову до суду (якщо між подружжям є суперечки). У 2025 році розмір судового збору за подання позовної заяви про розірвання шлюбу становить 1 211,20 грн (0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб), а за подання позовної заяви про поділ майна при розірванні шлюбу — 1% від вартості майна, що ділиться (тут передбачені обмеження — мінімум 1 211,20 грн і максимум — 9 084,00 грн).
Важлива інформація: сторона, що перемогла в суді, має право на відшкодування понесених судових витрат (послуг адвоката та судового збору). Для цього потрібно надати докази понесених витрат (договір про надання правничої допомоги, акт виконаних робіт, квитанцію про оплату тощо) та подати відповідну заяву. Суд оцінить обґрунтованість і розмір заявлених витрат і може ухвалити рішення про їхнє повне або часткове відшкодування.
4. Подати документи
В Україні подати документи на розлучення можна як до РАЦСу, так і до суду — залежно від конкретної життєвої ситуації. Зробити це можна офлайн, особисто відвідавши відповідну установу, або за допомогою офіційного онлайн-сервісу.
На порталі «Дія» можна подати документи для розлучення через РАЦС, а за допомогою сервісу «Електронний суд» — для розлучення через суд.
Перед подачею перевірте, чи всі необхідні документи є у наявності. Заповнюючи заяву, будьте дуже уважні, адже навіть дрібна помилка може стати причиною відмови або затримати хід процесу розлучення.
Ще одна корисна порада: зберігайте електронні та паперові копії усіх документів до завершення процедури розірвання шлюбу — вони можуть знадобитися для поділу майна чи звернення до інших установ.
5. Очікувати на рішення
Тривалість розлучення в РАЦСі становить 1 місяць, процес розлучення у суді може тривати від 1 до 6 місяців (залежно від складності справи).
Спосіб повідомлення судового рішення залежить від того, яким чином подавались документи на розлучення. Якщо документи подавались офлайн, суд надсилає рішення в паперовому вигляді поштою — звичайним або рекомендованим листом. Якщо ж для подачі документів використовувався онлайн-сервіс «Електронний суд», рішення буде доступне у вашому особистому кабінеті.
Якщо ви не отримуєте жодної інформації про хід процесу розлучення або справа затягується, спробуйте з’ясувати статус справи та пришвидшити її розгляд. Для цього ви можете:
- перевірити стан справи на сайті судової влади України;
- надіслати запит про статус справи через канцелярію або «Електронний суд»;
- уточнити адресу відповідача — якщо ви не отримуєте повістки через неправильно вказану адресу, справа може не рухатися.
Також ви можете подати письмову заяву про пришвидшення розгляду вашої справи.
Щоб уникнути неприємних сюрпризів і непорозумінь, обов’язково звертайте увагу на неочевидну інформацію, пов’язану з процесом розлучення. Майте на увазі, що:
1️⃣ Іноді трапляються проблеми з передачею інформації. Впевніться, що суд дійсно передав рішення про розірвання шлюбу до РАЦСу, адже якщо РАЦС не отримає від суду відповідної інформації, шлюб вважатиметься дійсним.
2️⃣ Факт розлучення не означає автоматичний поділ майна. Майнові спори вирішуються окремо в судовому порядку, за бажанням сторін. Термін звернення становить 3 роки після розлучення.
3️⃣ Рішення про розірвання шлюбу не анулює батьківські права. Після розлучення обидва батьки мають рівні права та обов’язки щодо дитини, якщо інше не встановлено в суді.
4️⃣ Батьки можуть стягувати аліменти зі своїх повнолітніх дітей. У майбутньому той із батьків, хто сплачував аліменти на утримання дитини, може вимагати аліменти вже собі, якщо він стане непрацездатним або матиме проблеми зі здоров’ям.
Типові помилки, яких краще уникати
Процес розлучення може затягнутися або навіть завершитися відмовою через такі помилки:
- Неповний пакет документів для розірвання шлюбу.
- Помилки в заяві — немає підпису, не вказані необхідні дані про дітей, відповідача тощо. Також оформлення заяви може не відповідати конкретній ситуації (наприклад, через суд замість РАЦСу або навпаки).
- Неоплачений або неправильно сплачений судовий збір — якщо не надана квитанція або гроші сплачено за неправильними реквізитами.
- Неправильно вказана адреса відповідача. У цьому випадку повістки за призначенням не доходять, відповідач у суді не з’являється, і справа зупиняється.
Щоб уникнути зайвих проблем, будьте максимально уважними до деталей. Перевіряйте все двічі, а ще краще — скористайтеся допомогою кваліфікованого юриста, який точно знає, що потрібно для розірвання шлюбу.
Найкраще розлучення — це те, яке проходить без зайвих ускладнень. Ретельна підготовка допоможе уникнути зайвих затримок і несподіваних проблем. Записатися на консультацію
Поширені запитання
Скільки часу займає збір усіх необхідних документів?
Збір базового пакета документів займає 1–2 дні, якщо справа про розлучення розглядатиметься у суді й потрібні додаткові документи — 3–7 днів, у складних випадках час підготовки документів може сягати 1 місяця.
Чи можна подати на розлучення, якщо жінка вагітна?
Так, у цьому випадку можна розлучитися через суд. Закон № 4073-IX від 20.11.2024 р. скасував заборону на розлучення в період вагітності дружини та протягом року після народження дитини.
Чи змінився процес розлучення через повномасштабну війну?
Так, під час повномасштабної війни процес розірвання шлюбу в Україні зазнав певних змін. Тепер документи для розлучення можна подати онлайн, судові засідання можуть проводитись у дистанційному форматі, а термін для примирення подружжя, що раніше міг сягати 6 місяців, за наявності вагомих причин може бути скорочено чи взагалі скасовано.
Чи можна подати на розлучення в односторонньому порядку?
Так, подати на розлучення в односторонньому порядку можна, але лише через суд. Це відбувається тоді, коли один із подружжя не згоден на розлучення, не виходить на зв’язок або ухиляється від подання спільної заяви.
Чи можна подати на розлучення без свідоцтва про шлюб?
Для розлучення у РАЦСі ви можете використовувати замість свідоцтва про шлюб актовий запис про укладення шлюбу або штамп у паспорті. Розлучитись через суд без свідоцтва про шлюб не вийде, тому якщо документ втрачено, доведеться його відновити.
Чи необхідний переклад документів, якщо шлюб уклали за кордоном?
Так, переклад документів обов’язковий, якщо шлюб укладено за кордоном, і ви хочете розірвати його в Україні. Переклади свідоцтва про шлюб, паспорта іноземного громадянина та інших необхідних документів українською мовою мають бути засвідчені нотаріально.
Не знайшли відповіді на своє питання? Зверніться до юриста у нашому чат-боті @ambot.
Висновки
Розлучення — це не лише емоційно непростий крок, а й складна юридична процедура. Пройти її максимально швидко та просто вам допоможе наведений вище покроковий чекліст. Завдяки йому ви зрозумієте, що потрібно для розлучення саме у вашій ситуації, зможете уникнути зайвих помилок, заощадити час та якнайшвидше почати новий етап свого життя.
Про нашого експерта
Ярина Кузьмак
Юрисконсульт | Юрист-міжнародник | Перекладач
Досвідчений юрист-міжнародник, який поєднує юридичну експертизу з комунікаційною діяльністю та управлінням проєктами. Має магістерський ступінь з міжнародного права Львівського національного університету імені Івана Франка.
Детальніше про автора