Як зареєструвати місце проживання дитини: онлайн та офлайн способи. Детальні інструкції

Усім батькам в Україні потрібно знати, як прописати дитину. В нашій країні ця процедура є обов’язковою, адже офіційна реєстрація забезпечує право на соціальні виплати, освіту, медичне обслуговування та інші державні послуги. У цій статті я докладно розповім про процес реєстрації місця проживання дитини. Ви дізнаєтесь, куди потрібно звертатися, які документи знадобляться та чи можливо прописати дитину онлайн.
Основні моменти, які потрібно знати перед реєстрацією місця проживання дитини
Офіційна реєстрація місця проживання в Україні має дуже важливе значення. Без неї дитина не зможе отримувати безплатну медичну допомогу в поліклініці, піти до дитячого садка чи навчатися у школі, отримувати соціальні виплати. Встановлення місця проживання дитини необхідне також для оформлення документів — закордонного паспорта, ідентифікаційного коду тощо.
В Україні людина може бути зареєстрована лише за однією адресою. Офіційна реєстрація однієї особи за кількома адресами одночасно законодавством не передбачена.
Зареєструвати місце проживання дитини необхідно не пізніше ніж через 3 місяці з дня її народження. Також реєстрація необхідна у разі зміни місця реєстрації — якщо родина переїжджає. Прописати дитину за новою адресою потрібно протягом 30 днів.
В Україні реєстрація дитини за місцем проживання визначається залежно від її віку:
- До 10 років — за спільною згодою батьків. Якщо вони мешкають окремо, місце прописки дитини визначається за домовленістю або на підставі рішення суду. Думка дітей до 10 років не враховується.
- Від 10 до 14 років — за згодою обох батьків, але з урахуванням думки дітей. Однак остаточне рішення приймають батьки або суд.
- Від 14 до 18 років — діти можуть самостійно обирати місце своєї прописки, за погодженням батьків або опікунів.
У випадку, якщо батьки розлучені та не можуть дійти згоди щодо місця реєстрації дитини, це питання вирішується через суд. При цьому враховуються такі фактори, як матеріальне становище та житлові умови кожного з батьків, а також особиста прив’язаність дитини та її бажання (якщо їй більше 10 років).
Установи, де можна прописати дитину:
Вік |
Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) |
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) |
Відділення соціального захисту |
Онлайн |
Новонароджена дитина |
✔️ |
✔️ |
✔️ |
єМалятко |
До 10 років |
✔️ |
❌ |
❌ |
Дія |
Від 10 до 14 років |
✔️ |
❌ |
❌ |
Дія |
Від 14 до 18 років |
✔️ |
❌ |
❌ |
Дія |
Які документи потрібні для прописки дитини?
Щоб зареєструвати дитину за місцем проживання, недостатньо просто обрати спосіб подачі — важливо ще й підготувати правильний пакет документів. Він трохи відрізняється залежно від віку дитини та того, чи звертаєтесь ви до ЦНАПу особисто, чи подаєте заяву онлайн через «Дію».
Ось що саме потрібно в кожному випадку ⤵️
🧾 Документи для прописки дитини через ЦНАП
Для реєстрації місця проживання дитини до 14 років необхідні:
- заява (шаблон заяви про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини можна знайти за цим посиланням);
- свідоцтво про народження дитини;
- ідентифікаційний код (за наявності);
- паспорти батьків;
- квитанція, що підтверджує сплату адміністративного збору.
Для реєстрації місця проживання дитини від 14 до 18 років потрібні:
- заява;
- паспорт дитини;
- свідоцтво про народження дитини;
- ідентифікаційний код (за наявності);
- паспорти батьків;
- квитанція, що підтверджує сплату адміністративного збору.
🧾 Документи для прописки онлайн (через «Дію»)
Для подачі заяви онлайн через застосунок або портал «Дія», батьки повинні:
- мати особистий кабінет на порталі;
- мати кваліфікований електронний підпис (КЕП) — його можна отримати в «Дії», банківських установах чи АЦСК (акредитованих центрах сертифікації ключів).
Зверніть увагу: якщо свідоцтво про народження загублене або пошкоджене, його обов’язково потрібно відновити перед реєстрацією місця проживання. Зробити це можна онлайн через наш сервіс Advokat Market.
Нестандартні ситуації під час реєстрації місця проживання дитини та додаткові документи
Під час встановлення місця проживання дитини можуть виникнути нетипові ситуації, коли необхідно надавати додаткові документи:
- Батьки проживають за різними адресами. Якщо батьки живуть окремо, місце проживання дитини реєструється з одним із них. Для цього потрібна письмова згода другого з батьків на реєстрацію дитини, засвідчена нотаріально. У випадку відсутності взаємної згоди питання може вирішуватися через суд. У цьому випадку потрібно надати рішення суду щодо визначення місця проживання дитини.
- Дитина реєструється не за адресою реєстрації батьків. Якщо батьки проживають у житлі, в якому вони не прописані (наприклад, у житлі бабусі чи орендованій квартирі), для реєстрації у ньому дитини потрібні письмова згода власника житла, завірена нотаріально, або договір оренди.
- Житло батьків перебуває в іпотеці. У цій ситуації необхідна письмова згода відповідного іпотекодавця.
- Один із батьків зник або не бере участі у вихованні дитини. Якщо один із батьків не дає згоди на реєстрацію або його місце перебування невідоме, інший може самостійно зареєструвати місце проживання дитини. Для цього потрібен документ, що підтверджує відсутність другого з батьків (свідоцтво про смерть, довідка з поліції про розшук, рішення суду про позбавлення батьківських прав) або судове рішення щодо визначення місця проживання дитини.
- Дитина — кругла сирота або перебуває під опікою. У випадку, коли реєстрацію здійснює опікун чи орган опіки, потрібні рішення органу опіки про встановлення опіки/піклування, паспорт та заява опікуна, а також документ, що підтверджує право користування житлом, де буде прописана дитина.
Сумніваєтеся, які документи зібрати? Ми допоможемо підготувати повний пакет — від заяви до нотаріальних згод. Замовити консультацію юриста
Як прописати дитину — два способи з прикладами
Реєстрація місця проживання дитини від 14 до 18 років через «Дію», а також онлайн-подача для новонароджених — це сучасні способи, які дозволяють уникнути черг у ЦНАПах. В Україні зареєструвати дитину за місцем проживання можна двома способами:
- онлайн (через портал або застосунок «Дія»);
- офлайн (у ЦНАПі, ДРАЦСі чи органах соцзахисту).
Далі — інструкції для кожного способу з урахуванням віку дитини.
Реєстрація онлайн через «Дію»
Як прописати новонароджену дитину?
Найпростіше оформити реєстрацію місця проживання новонародженого — одразу після отримання свідоцтва про народження, через послугу «єМалятко». Для цього потрібно:
- Зайти на портал «Дія» (вебсайт diia.gov.ua або мобільний застосунок).
- Вибрати послугу «єМалятко».
- Заповнити заяву — вказати необхідну інформацію про дитину та її батьків, а також місце реєстрації.
- Підписати заяву за допомогою ЕЦП (електронного цифрового підпису).
- Надіслати заяву та дочекатися, поки система перевірить надані дані.
- Отримати повідомлення про успішну реєстрацію місця проживання дитини.
Як прописати дитину до 14 років?
Для цього потрібно:
- Авторизуватися на порталі «Дія».
- Заповнити форму заяви та вказати відомості про другого з батьків.
- Вказати ПІБ та дату народження дитини, а також серію і номер її свідоцтва про народження.
- Вказати нове місце проживання дитини.
- Сплатити адміністративний збір.
- Підписати заяву електронним підписом та очікувати на результат її розгляду.
Як прописати дитину після 14 років?
З 14 років дитина подає заяву про зміну місця проживання самостійно. Для цього вона повинна:
- Зареєструватися на порталі «Дія».
- Вибрати послугу «Зміна місця проживання».
- Вказати адресу нового місця проживання. Власник житла має погодити заяву, підписавши її своїм електронним підписом.
- Сплатити адміністративний збір.
- Підписати заяву ЕЦП та дочекатися результату її розгляду.
Реєстрація через ЦНАП
Щоб зареєструвати місце проживання в режимі офлайн, необхідно звернутися до ЦНАПу. Новонароджену дитину також можна зареєструвати у місцевому ДРАЦСі або відділенні соцзахисту. При цьому присутність дитини до 14 років не є обов’язковою. Діти від 14 років мають бути присутні особисто.
Щоб прописати дитину у ЦНАПі, необхідно:
- Підготувати необхідний пакет документів.
- Заповнити заяву про реєстрацію місця проживання.
- Сплатити адміністративний збір.
- Отримати довідку про місце реєстрації дитини.
Вартість та термін розгляду заяви про місце проживання дитини
Послуга «єМалятко» є безплатною. Вартість реєстрації місця проживання дитини протягом 30 днів із моменту зняття з попереднього місця проживання становить 45 грн 42 коп. (1,5% від прожиткового мінімуму), після закінчення цього строку — 75 грн 70 коп. (2,5% від прожиткового мінімуму).
Якщо дитина є сиротою, позбавленою батьківського піклування, проживає з прийомними батьками, в дитячому будинку сімейного типу чи закладі для дітей-сиріт, сплачувати адміністративний збір не потрібно.
Реєстрація місця проживання здійснюється протягом 1 робочого дня.
Нам відмовили: які можуть бути причини та що робити?
Отримати відмову в реєстрації місця проживання дитини можна з кількох причин:
- Неповний пакет документів: немає свідоцтва про народження дитини або ID-картки (для дітей від 14 років); відсутній паспорт одного з батьків або документ, що підтверджує право на проживання у помешканні; відсутня письмова згода другого з батьків, якщо вони зареєстровані за різними адресами тощо. У цьому випадку потрібно надати всі необхідні документи для прописки дитини.
- Відсутність правових підстав для реєстрації у житлі: батьки не є власниками житла і не надали згоду власника на реєстрацію дитини; відсутнє право користування житлом (наприклад, тимчасове проживання без договору оренди); документи на житло не дійсні або містять суперечливі дані. У цьому випадку потрібно надати свідоцтво про право власності або договір оренди, а також згоду власника (у разі необхідності).
- Наявність зареєстрованого місця проживання в іншому місці. В Україні можна зареєструвати тільки одне офіційне місце проживання, тому спочатку потрібно зняти дитину з реєстрації за попередньою адресою.
- Судові справи або рішення органів опіки. Якщо батьки сперечаються щодо місця проживання дитини у суді або органи опіки ще не ухвалили відповідне рішення, реєстрацію можуть тимчасово відкласти. В цьому випадку доведеться дочекатися судового рішення або отримати дозвіл органу опіки та піклування.
- Адреса реєстрації перебуває на тимчасово окупованій території. У такому разі батьки можуть задекларувати своє нове місце проживання без зняття з реєстрації попереднього, і вже після цього прописати дитину.
Якщо ви вважаєте, що подали повний пакет документів і відмова є безпідставною, ви можете подати скаргу до окружного адміністративного суду.
📝 Оформити позовну заяву онлайн
Якщо не впевнені, з чого почати або як правильно скласти позов, зверніться до юриста — це допоможе уникнути помилок і зайвих затримок.
Що потрібно, щоб прописати дитину: найважливіші моменти
- Встановлення місця проживання дитини в Україні є обов’язковою. Новонароджену дитину необхідно зареєструвати не пізніше 3 місяців від дня народження.
- Як зареєструвати місце проживання дитини? Онлайн (через портал «Дія») або офлайн (у ЦНАПі — центрі надання адміністративних послуг).
- Пакет документів, необхідних для реєстрації місця проживання дитини у ЦНАПі, включає заяву, свідоцтво про народження, паспорт дитини (від 14 років), паспорти батьків, згоду одного з батьків, якщо батьки зареєстровані за різними адресами. Для реєстрації у «Дії» потрібна реєстрація на порталі та КЕП (кваліфікований електронний підпис).
- Послуга «єМалятко» надається безплатно. Стандартна вартість зміни місця реєстрації становить 45 грн 42 коп., у разі недотримання встановленого терміну (30 днів з моменту зняття з попереднього місця проживання) — 75 грн 70 коп.
- Реєстрація зазвичай здійснюється протягом 1 робочого дня з моменту подання заяви.
- Реєстрація без дозволу батька на прописку дитини можлива на підставі рішення суду.
Вирішити цю проблему можна у судовому порядку. Для цього потрібно відвідати ЦНАП, подати заяву про реєстрацію місця проживання дитини, отримати відмову через відсутність письмової згоди та звернутися з позовом до суду.
Дитину віком до 14 років можна зареєструвати лише там, де прописані її батьки. Якщо ж батьки зареєстровані в різних місцях, для реєстрації потрібна письмова згода того з них, з ким вона не мешкатиме. Для дитини віком від 14 до 18 років можлива реєстрація місця проживання окремо від батьків, але виключно за їхньою згодою та за умови згоди власника житла.
Відсутність офіційної реєстрації місця проживання призводить до адміністративної відповідальності згідно зі статтею 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення. При першому порушенні передбачено попередження, при повторному порушенні протягом року передбачений штраф у розмірі від 17 до 51 грн. До того ж від своєчасності реєстрації місця проживання залежить вартість послуги: 45 грн 42 коп. — при дотриманні встановленого терміну (30 календарних днів), 75 грн 70 коп. — при недотриманні дедлайну.
Якщо батьки живуть окремо і один із них не надає письмової згоди на реєстрацію дитини, другий може звернутися до суду.
Для цього потрібно подати заяву про реєстрацію місця проживання дитини у ЦНАП, отримати офіційну відмову (через відсутність згоди) і подати позов до адміністративного суду.
Суд, з урахуванням інтересів дитини, може надати дозвіл на реєстрацію без згоди другого з батьків. Після цього реєстрація проводиться на підставі судового рішення.
Якщо батьки розлучені, прописати дитину можна за згодою обох — вона має бути письмовою та нотаріально посвідченою, якщо дитина реєструється з одним із батьків.
Якщо згоди досягти не вдається, питання вирішується у судовому порядку. Суд визначає місце проживання дитини, з урахуванням житлових умов, матеріального стану та думки самої дитини (якщо їй більше 10 років). На підставі рішення суду дитину реєструють без згоди другого з батьків.
- Основні моменти, які потрібно знати перед реєстрацією місця проживання дитини
- Які документи потрібні для прописки дитини?
- Нестандартні ситуації під час прописки дитини та додаткові документи
- Два способи реєстрації місця проживання дитини (інструкції з прикладами)
- Вартість та термін розгляду заяви
- Нам відмовили: які можуть бути причини та що робити?
- Що потрібно, щоб прописати дитину: найважливіші моменти
- Відповіді на часті питання

Про нашого експерта
Христина Мартинюк
Контент-менеджер у сфері права та соціального захисту
Спеціалізується на створенні достовірних та якісних матеріалів у юридичній тематиці. Має понад 5 років досвіду у написанні аналітичних статей, новин, інтерв’ю та консультаційних матеріалів.
Детальніше про автора